BuildASoil - Cubic Yard DIY Soil Building Kit

Rated 5.0 out of 5
Based on 11 ratings

BDIY101

$400.00

Size

We have always preached that if you want the best soil, it's best to make it all yourself at your home with the absolute best ingredients....

This way you ensure that it's made exactly as you want, moistened properly, and never a question as to what is really in the soil. Not only that, your soil should be mixed and used right away, not sent through extreme temperatures of freight inside a sealed plastic bag. 

Once you get this kit, you can make soil just like BuildASoil but with even more attention to detail. Follow our simple instructions and watch the Product Video for a complete understanding. 

If you won't settle for anything but the best, and are willing to put in some work, this is the kit for you.

This kit is meant for the DIY gardener. This kit includes everything you need to make yards of soil, just add labor.

1 Yard Kit:
2 - 3.8 Cubic Foot Canadian Sphagnum Peat Moss Bales = $60.00
9 - 1 Cubic Foot Bags of Oly Mountain Fish Compost = $225.00
6 - 1 Cubic Foot Bags of Pumice = $96.00
3 - 1 Cubic Foot Bags of  Rice Hulls = $45.00
1 - 1 Cubic Foot Bag of Charged Bio Char = $60.00
1 -  24 lb BuildASoil Nutrient Kit = $100.00
2 - 40 lb BuildASoil Mineral Kit = $80.00
1 - 1 Yard Duffle Top Bulk Tote = $18.00

Original Price = $684.00
DIY Kit Price = $400.00
Total Savings = $279.00

1 Yard Kit (Without Peatmoss):
9 - 1 Cubic Foot Bags of Oly Mountain Fish Compost = $225.00
6 - 1 Cubic Foot Bags of Pumice = $96.00
3 - 1 Cubic Foot Bags of  Rice Hulls = $45.00
1 - 1 Cubic Foot Bag of Charged Bio Char = $60.00
1 -  24 lb BuildASoil Nutrient Kit = $100.00
2 - 40 lb BuildASoil Mineral Kit = $80.00
1 - 1 Yard Duffle Top Bulk Tote = $18.00

Original Price = $624.00
DIY Kit Price = $340.00
Total Savings = $279.00

1 Yard Kit (With Malibu Compost):
2 - 3.8 Cubic Foot Canadian Sphagnum Peat Moss Bales = $60.00
9 - 1 Cubic Foot Bags of Malibu Compost = $225.00
6 - 1 Cubic Foot Bags of Pumice = $96.00
3 - 1 Cubic Foot Bags of  Rice Hulls = $45.00
1 - 1 Cubic Foot Bag of Charged Bio Char = $60.00
1 -  24 lb BuildASoil Nutrient Kit = $100.00
2 - 40 lb BuildASoil Mineral Kit = $80.00
1 - 1 Yard Duffle Top Bulk Tote = $18.00

Original Price = $684.00
DIY Kit Price = $415.00
Total Savings = $264.00

Wanting Growstones instead of Pumice?
We've added a option to swap out the Pumice for the Growstones. You'll receive 4 - 1.5 Cubic Foot Bags of Growstone instead of the 6 - 1 Cubic Foot Bags of Pumice.

1 Yard Kit (With Growstones):
2 - 3.8 Cubic Foot Canadian Sphagnum Peat Moss Bales = $60.00
9 - 1 Cubic Foot Bags of Oly Mountain Fish Compost = $225.00
4 - 1.5 Cubic Foot Bags of GS-1 Growstone = $120.00
3 - 1 Cubic Foot Bags of  Rice Hulls = $45.00
1 - 1 Cubic Foot Bag of Charged Bio Char = $60.00
1 -  24 lb BuildASoil Nutrient Kit = $100.00
2 - 40 lb BuildASoil Mineral Kit = $80.00
1 - 1 Yard Duffle Top Bulk Tote = $18.00

Original Price = $708.00
DIY Kit Price = $425.00
Total Savings = $278.00

1 Yard Kit (With Growstones, Without Peatmoss):
9 - 1 Cubic Foot Bags of Oly Mountain Fish Compost = $225.00
4 - 1.5 Cubic Foot Bags of GS-1 Growstone = $120.00
3 - 1 Cubic Foot Bags of  Rice Hulls = $45.00
1 - 1 Cubic Foot Bag of Charged Bio Char = $60.00
1 -  24 lb BuildASoil Nutrient Kit = $100.00
2 - 40 lb BuildASoil Mineral Kit = $80.00
1 - 1 Yard Duffle Top Bulk Tote = $18.00

Original Price = $648.00
DIY Kit Price = $365.00
Total Savings = $278.00

See our blog link under Useful Info or click below.
Build A Soil From Scratch In 2 Simple Steps

These kits come stacked and wrapped on a pallet. We are able to fit up to 2 kits on 1 pallet.

The shipping cost within Colorado or New Mexico for 1 kit is a flat $150, the real savings happens when buying 2 yards or more. We've broken down the shipping costs along with the shipping cost per yard below for your reference.

If you are outside of Colorado or New Mexico the shipping cost can be calculated using our shipping calculator within the cart.

 # of Kits (Yards) Shipping Cost Shipping Cost Per Yard
1 $150.00 $150.00
2 $150.00 $75.00
3 $235.00 $78.34
4 $235.00 $58.75
5 $320.00 $64.00
6 $320.00 $53.34
7 $405.00 $57.86
8 $405.00 $50.63
9 $490.00 $54.45
10 $490.00 $49.00